Lehed

  • Kodu
  • Raamatud
  • Autorid
  • Edetabelid
  • Minust
  • Proovikivi RTE

esmaspäev, 25. mai 2009

Harlequin – 60 aastat armastusromaane

Kommentaare ei ole:

Harlequin – üks juhtivaid armastusromaanide kirjastajaid – tähistab sel aastal juba oma 60-ndat sünnipäeva. Selle aja jooksul on toimunud armastusromaanides tähelepanuväärseid arenguid.

1950-ndad – Harlequin alustab armastusromaanide avaldamisega aastal 1949 Kanadas, mil rock’n’roll tungib popkultuuri ning tolerantsus avaliku seksuaalsuse ilmingute suhtes tõuseb. Tol ajal on Harlequini kangelannad medõed ja stjuardessid, kes sõlmivad suhteid oma töökaaslastega (arstid, piloodid).

1960-ndad – Harlequin läheb kaasa hipide motoga – "make love, not war". Ilmuvad esimesed rasedust käsitlevad romaanid. Vastukaaluks Vietnami sõja reaalsusele pakutakse Ameerika lugejatele ilusaid fantaasiaid piirideta armastusest.

1970-ndad – pead tõstavad seksuaalne revolutsioon ning naisõiguslus. See on aeg, mil armastusromaanide kaaned muutuvad provokatiivseteks ning armastusromaane kirjutatakse naistelt naistele. Kuna lennupiletid muutuvad odavamateks, ilmuvad raamatutesse eksootilised paigad ning mehed.

1980-ndad – naisliikumine on täies hoos ning see kajastub ka raamatutes. Nais- ja meespeategelased on võrdsed, seksuaalne teadlikkus on tõusnud ning probleemid, millega raamatutes silmitsi seistakse on pigem sisemist kui välimist laadi. Inglismaal toimuv kuninglik pulm inspireerib kirjutama kõrgest soost peategelasi.

1990-ndad – pöördutakse tagasi tavalise inimese juurde – arstid, õed, poeomanikud, õpetajad – need, kellest moodustub tavaline Põhja-Ameerika väikelinnade elanikkond. Interneti levik annab kirjanikele uut ainest kirjutada eksootilisi ning erakordseid süžeesid.

2000-ndad – raamatud jõuavad internetti. Katsetatakse uute formaatidega nagu audioraamatud, allalaetavad e-raamatud jne.

Juubeliaasta puhul jagab Harlequin oma fännidele tasuta (ingliskeelseid) raamatuid. 16 populaarsete kirjanike poolt kirjutatud raamatut saab tasuta alla tõmmata Harlequini kodulehelt.

laupäev, 23. mai 2009

Terri Garey „Dead Girls Are Easy“

Kommentaare ei ole:

2008-nda aasta parima uustulnuka tiitli (RITA auhind) võitnud raamat räägib surmalähedase kogemuse läbi teinud naisest, kes avastab, et tal on võime suhelda surnutega. Lisaks sellele tekib tal suhe seksika doktoriga, kes ta kiirabiruumis tagasi elule tõi, ning teda püüab oma huvides ära kasutada mõrvatud sõbranna vaim. Kui mängu tuua veel voodoo-nõiad, surmainglid ja kaua kadunud kaksikõde, kes päris juhuslikult on abielus eelmainitud seksika doktorihärraga, siis tekib tahes-tahtmatult tunne, et kuskilt on vinti veidi üle keeratud.

Kuigi kirjutusviis oli ladus ning kohati päris naljakas, leidsin end siiski mitmel korral lehekülgi vahele jätmas, et jälle mõne põnevama kohani jõuda. Raamat sobib avalikus kohas (bussis, rannas) lugemiseks suurepäraselt – natuke elukauged karakterid ei lase sul nendega liigselt samastuda, mistõttu ei satu sa liiga suures kaasaelamises piinlikku olukorda, ning sündmustik on piisavalt tempokas, et huvi üleval hoida.

Hinne: 3

kolmapäev, 20. mai 2009

2008-nda aasta parimad armastusromaanid

4 kommentaari:

RITA auhind on nagu armastusromaanide Oscar. Igal aastal istutakse maha ning valitakse 100 parima finalisti seast välja need kõige paremad. Kokku jagatakse auhindu 12-s erinevas kategoorias, millest kõige olulisem on kategooria „Parim romaan tugeva romantilise elemendiga“. Erinevalt top 100 nimekirjale, kus leitakse kõigi aegade lemmikud, valitakse RITA auhindu ainult käesoleval aastal avaldatud raamatutele.

Ja siit tulevadki 2008-nda aasta võitjad:

· Parim uustulnuk:
Dead Girls Are Easy
by Terri Garey

· Parim kaasaegne seeria:
Snowbound
by Janice Johnson

· Parim kaasaegne seeria (Põnevus/seiklus):
Treasure
by Helen Brenna

· Parim kaasaegne armastusromaan (single title):
Catch of the Day
by Kristan Higgins

· Parim ajalooline armastusromaan:
Lessons of Desire
by Madeline Hunter

· Parim hingeline/vaimne armastusromaan (inspirational):
A Touch of Grace
by Linda Goodnight

· Parim romaan tugeva romantilise elemendiga:
Silent in the Grave
by Deanna Raybourn

· Parim paranormaalne armastusromaan:
Lover Revealed
by J.R. Ward

· Parim ajalooline armastusromaan (regency ):
The Secret Diaries of Miss Miranda Cheever
by Julia Quinn

· Parim lühijutt:
“Born in My Heart” in Like Mother, Like Daughter by Jennifer Greene

· Parim romantiline põnevusromaan:
Sinine kui jää
by Anne Stuart
(tõlgitud ka eesti keelde!)

· Parim noorte armastusromaan:
Wicked Lovely by Melissa Marr

Proovin võimalusel isegi võitjad läbi lugeda ja annan teilegi teada, kuidas meeldis.

teisipäev, 12. mai 2009

Paranormaalsed armastusromaanid

Kommentaare ei ole:

Paranormaalsed armastusromaanid on laias maailmas kiiresti populaarsust võitev armastusromaanide liik, mis sulatab fantaasia reaalsusega. Nendes raamatutes käsitletakse teemasid nagu: vampiirid, kujumuutjad (libahundid), vaimud, muud müütilised olevused, tulevikufantaasiad.

Üldine elutempo kiirenemine on jõudnud ka kaante vahele: mees- ja naispeategelane kohtuvad enamasti juba esimestel lehekülgedel, tundes kohe teineteise vastu tõmmet. Tutvumisest suurte tunneteni jõutakse vaid loetud kohtumistega. Rõhutatakse tunnete ürgsust – mehed on enamasti ülidomineerivad, „oma“ naise suhtes kaitsvad ning ei suuda oma tundeid kontrollida (kellele siis ei meeldiks olla niivõrd ihaldusväärne, et õige mees lihtsalt ei suuda end eemale hoida?). Mängitakse tabudega nagu keelatud tunded, armastus teise liigi esindaja vastu (libahundid, deemonid), flirt surmaga (vampiirid, vaimud).

Eestis pole seda žanri veel laiemalt tutvustatud. Üks vähestest katsetustest (ja vägagi edukas, peaks ütlema) on Stphanie Meyersi „Videvik“. Selle raamatu näol on küll tegemist noortele suunatud teosega, mistõttu pole see päris tüüpiline oma žanri esindaja, kuid maitse peaks suhu saama küll. Mina ise jõudsin paranormaalsete armastusromaanide juurde poolvastumeelselt, otsustades paljuräägitud žanrist lihtsalt silmaringi laiendamise nimel ühe raamatu läbi lugeda. Seda otsust ei pea ma kahetsema. Tihe sündmustik, suured tunded ning haarav kirjastiil köitis ka mind ning jälle pöörati üks skeptik oma usku. Pean siiski hoiatama – suurtes kogustes paranormaalset armastust võib tekitada üledoosi ning põhjustada tülpimust.

Väljapaistvaid stiili esindajaid: Sherrilyn Kenyon, J. R. Ward, Nalini Singh, Kresley Cole.

pühapäev, 10. mai 2009

RAAMAT: Berta Ruck „Tema ametlik mõrsja“

Kommentaare ei ole:

Berta Bucki «mina-romaan» on toreda huumoriga kirjutatud lustlik lugu Nancy Monika Tranti «ametlikust kihlumisest» oma šefi William Watersiga, et päästa meest sunnitud abielust oma äripartneri tütrega, kes vastupidi isa soovile ei taha samuti Watersiga abielluda, sest tal on teine mees silmapiiril. Fiktiivne kihlumine põhjustab tragikoomilisi situatsioone, millele lisandub autori meisterlikkus naise romantilise hingeelu kujutamisel.

Üks minu esimesi kokkupuuteid armastusromaanide žanriga, mistõttu võib minu arvamus olla nostalgiast tingituna veidi kallutatud. Ometi – ääretult humoorikas ning mõnus lugemine, sobib suurepäraselt reisile või randa lugemiseks kaasa võtta. Peene huumoriga kirjutatud lugu vaesest, kuid heast perekonnast pärit neiust, kes on sunnitud vastu võtma oma ülemuse ettepaneku fiktiivseks kihluseks. Neiu tunneb trotsi kogu olukorra ja eriti oma südametu ning külmaverelise „kihlatu“ vastu ning näitab seda ka igal võimalusel välja. Samal ajal õpib ta aga meest lähemalt tundma ning selgub, et too erineb üsnagi tollest nõudlikust bossist, kellena ta kontoris töötades näis…